بررسی انواع مکمل‌های ورزشی، به کدام یک نیاز خواهید داشت؟

خرید مکمل بدنسازی - انواع مکمل‌های ورزشی

بررسی انواع مکمل‌های ورزشی، بسیاری از افرادی که وارد دنیای حرفه‌ای ورزش می‌شوند، خواه یا ناخواه به سراغ استفاده از مکمل‌های ورزشی می‌روند. مکمل‌های ورزشی کمک بسزایی در رسیدن به نتایج دلخواه ورزشکاران کرده و آن‌ها را زودتر به اهدافشان می‌رساند. تامین تمام نیازهای بدن، به خصوص عضلاتمان تنها با تغذیه کار غیرممکنی بوده و نیاز به زمان بسیار طولانی دارد. اما با وجود مکمل‌های ورزشی می‌توان در مدت‌زمان معقولی به نتایج عالی رسید. اما سوال اینجاست که چند مدل مکمل‌های ورزشی مهم وجود دارد و ما اکثر به کدامیک از آن‌ها نیاز خواهیم داشت. با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به پاسخ این سوال برسید.
مکمل پروتئین؛ اصلی‌ترین سوخت عضلات!
همان‌طور که می‌دانید بدن ما پروتئين مورد نیازش را از اکثر خوراکی‌های طبیعی مانند شیر، مرغ، ماهی، گوشت قرمز و… تهیه می‌کند. اما هنگامی که صحبت از عضله‌سازی حرفه‌ای به میان می‌آید، دیگر نمی‌توان تنها به تغذیه اکتفا کرد. البته که تغذیه سالم و کاملا رژیمی برای تمامی ورزشکاران توصیه می‌گردد. اما برای عضله‌سازی، بدون شک نیاز به مکمل پروتئین خواهید داشت. زمانی که ورزش‌های حرفه‌ای انجام می‌دهید، عضلات بدنتان با استفاده از مواد متعددی که توسط مکمل در بدنتان وجود دارد، پروتئین مورد نیازش را تامین می‌کند. چنین گفته می‌شود که سوخت اصلی عضله‌ها پروتئين بوده و با استفاده از آن، رشد می‌یابد.
مکمل گلوتامین؛ حامی عضلاتتان
با این که در با به نقش بسیار مهم پروتئین برای عضله‌سازی اشاره کردیم، اما فقط پروتئین اصلی‌ترین نقش عضله‌سازی را ایفا نمی‌کند. بلکه عضلات بدنمان به گلوتامین نیاز دارند تا بتواند هنگام ورزش‌های طولانی آسیب ندیده و به بهترین حالت ممکن تبدیل شود. در واقع گلوتامین شامل اسید آمینه ضروری بوده که در ترمیم عضلات بدن نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. مصرف مکمل گلوتامین می‌تواند برای ورزشکارانی بسیار مناسب باشد که ورزش‌های سنگین و یا حرفه‌ای انجام می‌دهند. چرا که در کنار پروتئین می‌تواند بافت عضلاتی که آسیب دیده‌اند و یا مستعد آسیب دیدن هستند را به راحتی ترمیم کند. در نتیجه، با تمرین‌های سخت نه تنها هیچ آسیبی به بدن این ورزشکاران وارد نمی‌شود، بلکه به نتایج عالی‌تری هم خواهند رسید.
انرژی بیشتر با مکمل کراتین
یکی دیگر از مکمل‌هایی که می‌تواند برای ورزشکاران بسیار مفید واقع شود، کراتین است. کراتین به طور طبیعی در بدنمان یافت می‌شود، اما مقدار آن بسیار کم بوده و نمی‌تواند تاثیر زیادی در افزایش انرژی‌مان داشته باشد. در نتیجه، نیاز به استفاده از مکمل‌ کراتین، در طول‌ ورزش‌های سنگین و یا تخصصی‌تر خواهیم داشت. برای مثال، افرادی که وزنه‌برداری می‌کنند و یا در تمرین‌های بدنسازی خود نیاز به افزایش وزنه‌های خود دارند، بهتر است حتما از کراتین استفاده کنند. مکمل کراتین هم انرژی این ورزشکاران را افزایش داده و هم می‌تواند ماهیچه‌های بدن را به خوبی ترمیم کند.
عضله‌سازی حرفه‌ای با آمینو اسید
بسیاری از ورزشکاران ممکن است با مصرف مکمل پروتئین به اهدافشان نرسند. چرا که در کنار مصرف پروتئین نیاز به استفاده از مکمل آمینو اسید برای عضله‌سازی وجود خواهد داشت. برای مثال، بسیاری از افراد با ورزش‌های شکمی بسیار زیاد و منظم قصد ایجاد عضلات سیکس پک (Six Pack) دارند. اما عضلات شکمی به راحتی ایجاد نشده و نیاز به استفاده از مکمل‌های متعدد نظیر آمینو اسید دارند. لازم به ذکر است که این هدف، بدون در نظر گرفتن رژیم غذایی صحیح هرگز امکان‌پذیر نخواهد بود. اما با وجود تغذیه سالم و تمرینات منظم، می‌توان با استفاده از مکمل آمینو اسید، به چنین اهدافی رسید.
بهترین آمینو اسید با مکمل BCAA
گاهی اوقات ممکن است هدفتان از ورزش کردن، صرفا عضله‌سازی حرفه‌ای باشد. بسیاری از افرادی که چنین هدفی دارند، ساعت‌‌های زیادی را صرف ورزش کردن می‌کنند. در واقع عضلات بدنمان، تا یک حد کشش داشته و با تحت فشار قرار دادن بیش از حدشان شروع به آب شدن و یا تضعیف شدن می‌کند. در چنین شرایطی باید علاوه بر استفاده از مکمل گلوتامین، از بهترین مکمل‌های آمینو اسید نظیر BCAA استفاده کرد. مکمل BCAA سرشار از آمینو اسیدهای ضروری برای بدن بوده که می‌تواند تاثیرات عالی روی ورزشکارانی داشته باشد که به دنبال عضله‌سازی تخصصی در ورزش‌های خود هستند. مکمل BCAA می‌تواند به خوبی نیاز عضله‌سازی ورزشکاران را به خوبی رفع کرده و در فرم‌دهی آن نقش مهمی ایفا کند.
افزایش حجم با مکمل گینر
هر ورزشکاری هدف کاملا متفاوتی نسبت به افراد دیگر دارد. برخی از ورزشکاران ممکن است به دنبال رسیدن به حجم بالای عضلات خود باشند. برای این افراد، اولویت اصلی حجم‌گیری بوده که نمی‌توانند تنها با تغذیه به چنین هدفی برسند. در چنین شرایطی، استفاده از مکمل‌های گینر می‌تواند بهترین گزینه ممکن برای چنین افرادی باشد. مکمل‌های گینر می‌توانند در کنار تغذیه مناسب و ورزش‌های منظم، افراد را سریع‌تر به اهدافشان برسانند. چرا که این مکمل می‌تواند به خوبی در افزایش حجم کلی بدن افراد، نقش بسیار مهمی ایفا کند. اما مکمل‌های گینر چگونه کمک به افزایش حجم ورزشکاران در کمترین زمان ممکن می‌کند؟
در واقع درصد عظیمی از این مکمل یا بهتر است بگوییم 80 درصد آن به کربوهیدرات و 20 درصد دیگرش هم به پروتئين اختصاص می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید کربوهیدرات نقش بسیار مهمی در افزایش حجم دارد. به همین دلیل، مکمل‌های ورزش گینر طوری در نظر گرفته شده‌اند که درصد بیشتری کربوهیدرات داشته باشند تا بتوانند نقش مهمی در افزایش حجم ایفا کنند. برای استفاده از این نوع مکمل، بهتر است ابتدا با مربی ورزشی خود مشورت کرده و سپس اقدام به استفاده از آن کنید.
کاهش وزن با مکمل‌های چربی سوز
به جرات می‌توان گفت که چربی‌های اضافه تنها عامل مزاحم در بدن تمام ورزشکاران است. لازم به ذکر است که بدن هر انسانی نیاز به یک درصد استانداردی از چربی دارد. اما زمانی که مقدار چربی‌های بدنمان افزایش پیدا کند، می‌تواند باعث دردسرهای زیادی در افراد شود. در نتیجه، بهترین و موثرترین مکملی که می‌تواند افراد را در کاهش وزن بدنشان کمک کند، مکمل‌های چربی سوز است. توجه داشته باشید که مکمل‌های چربی سوزی، به تنهایی برای کاهش وزن مناسب نبوده و باید حتما در کنار ورزش‌های هوازی منظم استفاده شوند.
کلام آخر
در این مطلب شما را با انواع مکمل‌های ورزشی مهم آشنا کردیم و هر کدام را برایتان توضیح دادیم. شما می‌توانید نسبت به هدفی که دارید و ورزشی که انجام می‌دهید، اقدام به خرید یکی از این مکمل‌ها کنید.

تماس درواتساپ