مزایای استفاده از کراتین، چه افرادی به مکمل کراتین نیاز دارند؟

محمد نوروزی - قهرمان کشوری

مزایای استفاده از کراتین، چه افرادی به مکمل کراتین نیاز دارند؟ معمولا روزها و هفته‌های اول باشگاه و یا هر ورزشی برای همه بسیار سخت است. چرا که ماهیچه‌ها برای ورزیده شدن، به زمان، صبر، تلاش و البته مواد مغذی زیادی نیاز دارند. در چنین شرایطی، ممکن است بدن بسیاری از افراد از نقاط ضعف زیادی برخوردار باشد و این افراد دیگر ورزش کردن را ادامه ندهند. در برخی شرایط دیگر، ورزشکاران حرفه‌ای هم ممکن است زمان مسابقات، هنگام انجام ورزش‌های سخت، احساس خستگی، ضعف مفرط و همچنین ناامیدی کنند. در چنین شرایطی است که باید حتما از مکمل‌های ورزشی مناسب استفاده کنیم. یکی از این موارد کراتین است که راجع به مزایای آن به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.
چقدر راجع به کراتین می‌دانید؟
کراتین یک اسید آمینه طبیعی بوده که در بدن‌ همه‌مان یافت می‌شود. در واقع کراتین سوخت اصلی ماهیچه‌ها هنگام انجام دادن کارهای سنگین، بلند کردن وزنه و یا انجام سایر فعالیت‌های فیزیکی محسوب می‌شود. بدن همه ما طوری طراحی شده است که مقدار کراتین لازم برای فعالیت‌های روزمره‌مان را تولید کند. اما هنگامی که صحبت از ورزش‌های حرفه‌ای مانند وزنه‌برداری، کراس‌فیت، بدنسازی و یا کلیستنیکس و… می‌شود، ماجرا به طور کلی فرق خواهد داشت. به خاطر این که انجام این ورزش‌ها به درصد بیشتری از کراتین نیاز دارد تا سوخت ماهیچه‌هایمان را تامین کند. این مقدار کراتین در بدنمان تولید نشده و باید آن را توسط مکمل‌های ورزشی تامین نماییم.
تاثیر کراتین روی ماهیچه‌های ورزشکاران
استفاده از کراتین مزایای زیادی برای ورزشکاران دارد. بسیاری از ورزشکارانی که ورزش‌های سخت انجام می‌دهند، ماهیچه‌هایشان در معرض آسیب‌های شدید و همچنین تحلیل قرار دارد. این افراد باید در کنار استفاده از مکمل‌های پروتئین و گلوتامین حتما به فکر استفاده از مکمل کراتین باشند. استفاده از مکمل کراتین انرژی لازم را برای ورزشکاران ایجاد می‌کند و موجب ارتقا عملکردشان می‌گردد. توجه داشته باشید که منظور ما از انرژی مضاعف چیزی شبیه به دوپینگ و یا مواد نیروزا نیست. بلکه مقدار انرژی بیشتر و معقولی است که به ورزشکاران کمک می‌کند تا عملکرد بهتری هنگام انجام ورزش‌های سخت‌شان داشته باشند.
مکمل کراتین علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز ورزشکاران، باعث ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای هم می‌شود. چرا که این مکمل از اسید‌های آمینه تشکیل شده و بهترین گزینه برای ترمیم بافت‌های ماهیچه و عضلات آسیب دیده است. ورزشکارانی که نیاز به ریکاوری سریع دارند، می‌توانند از این مکمل برای بهبود ماهیچه‌هایشان استفاده کنند. یکی دیگر از مزایای استفاده از کراتین، کمک به افزایش حجم عضلات است. با این که کراتین تاثیر مکمل پروتئین را افزایش حجم عضلات ندارد، اما می‌تواند در کنار استفاده از این نوع مکمل، نتایج فوق‌العاده‌ای داشته باشد. تحقیقات زیادی ثابت کرده است که مکمل کراتین نقش بسیار مهمی در افزایش حجم عضلات ورزشکاران دارد.
چه کسانی به مکمل کراتین نیاز دارند؟
حالا که با نقش مکمل کراتین بیشتر آشنا شدیم، بهتر است به این سوال مهم پاسخ دهیم و بدانیم ک دقیقا چه کسانی نیاز به مکمل کراتین دارند. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد. این موارد عبارتند از:
1. افرادی که دچار ضعف شدید عضلانی هستند
در ابتدای توضیحاتمان به این موضوع اشاره کردیم که روزها و هفته‌های اول باشگاه برای بسیاری از افرادی که قصد دارند ورزش کردن را به طور مرتب و منظم ادامه دهند بسیار سخت است. از طرفی دیگر، برخی از افراد هم ممکن است پس از مدتی ورزش کردن قصد ارتقا سطح تمریناتشان را داشته باشد. در هر دوی این موارد، ورزشکاران نیاز به انرژی بیشتری برای انجام ورزش خواهند داشت. اما از آنجایی که دچار ضعف ماهیچه‌ای هستند، شاید به نتایج مدنظرشان نرسند. در این شرایط استفاده از مکمل کراتین می‌تواند کمک بسزایی به این افراد کرده و آن‌ها را به اهدافشان برساند.
2. ورزشکاران حرفه‌ای
در بالا به چند مورد از ورزش‌های حرفه‌ای اشاره کردیم که در آن عضلات افراد به شدت درگیر بوده و نیاز به انرژی لازم برای حرکات سخت دارد. ورزشکاران حرفه‌ای برای پیشرفت در رشته ورزشی‌شان، باید از مکمل کراتین استفاده کنند. چرا که کراتین هم در افزایش انرژی نقش مهمی داشته و هم در شکل‌دهی عضلاتشان کمک بسزایی می‌کند. در نتیجه، کسانی که یک شاخه ورزشی سخت را به صورت حرفه‌ای ادامه می‌دهند، اکثر نیاز به مکمل کراتین خواهند داشت تا بتوانند بدون آسیب رسیدن به ماهیچه‌هایشان تمریناتشان را ادامه دهند.برای مثال، یکی از این موارد مربوط به کسانی می‌شود که قرار است در مسابقات حرفه‌ای شرکت کنند.
3. افرادی که نیاز به انرژی بیشتری دارند
اگر پس از چند ماه تمرین احساس کمبود انرژی می‌کنید و با وجود انجام تمام توصیه‌های مربی‌تان، باز هم انرژی لازم برای انجام تمریناتتان را ندارید‌، باید حتما با مشورت مربی‌تان از مکمل کراتین استفاده کنید. در این شرایط به مرور زمان احساس انرژی بیشتری خواهید کرد و نتایج بهتری از تمریناتتان خواهید گرفت. برخی از افراد هم ممکن است با ارتقا سطح تمرین‌هایشان احساس کمبود انرژی کنند. برای مثال،‌ ممکن است مربی‌تان پس از مدتی به شما توصیه کند که مقدار وزنه‌هایتان را افزایش دهید. در این صورت اگر احساس کمبود انرژی کنید، بهتر است حتما با مشورت مربی‌تان از مکمل کراتین استفاده نمایید.
4. افرادی که ماهیچه‌هایشان در معرض آسیب‌های جدی قرار دارد
ورزش‌هایی نظیر وزنه برداری و یا سایر شاخه‌های ورزشی که در آن افراد با وزنه‌ها و یا حرکت‌های بسیار سختی مواجه هستند، می‌توانند به مرور زمان آسیب‌های جدی به بافت عضلات وارد کنند. در این شرایط ورزشکاران باید از مکمل کراتین به همراه گلوتامین و سایر مکمل‌هایی که سرشار از بهترین اسید‌های آمینه هستند استفاده کنند تا مانع از آسیب رسیدن به عضلاتشان شوند. کراتین به خوبی می‌تواند بافت‌های آسیب‌دیده عضلات را ترمیم کرده و سرعت ریکاوری را هم تسریع ببخشد. به همین دلیل، افرادی که در شاخه‌های ورزشی حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، اکثرا از مکمل کراتین استفاده کرده و از نتایج مفید آن بهره‌مند می‌گردند.
کلام آخر
در این مقاله راجع به مزایای استفاده از کراتین صحبت کردیم و شما را با فواید آن آشنا نمودیم. سپس راجع به موارد استفاده از این مکمل هم توضیح دادیم و گفتیم که دقیقا چه کسانی باید از مکمل کراتین برای نتایج بهتر استفاده کنند. شما می‌توانید با مشورت مربی‌تان، در صورت نیاز، از مکمل کراتین استفاده کنید.

تماس درواتساپ